"25. Yılımız"

Facebook İkonuTwitter İkonuInstagram İkonu

ADRES
Mebusevleri Mah. İller Sok.
No: 22/5 Tandoğan, Ankara

Adres İkonu

ÇALIŞMA SAATLERİ
Hafta İçi: 8:00 - 18:00

Çalışma Saatleri İkonu

TELEFON
+90 (312) 215 69 84

Telefon İkonu

Seracılık ve Fidanlık

Ankara/Karşıyaka bölgesinde bulunan seramız ve İzmir/Ödemiş bölgesinde bulunan fidanlığımız ile her türlü üretilen yapraklı ağaç, ibreli ağaç, çalı, iç mekân bitki, mevsimlik ve süs bitkilerine ulaşmak mümkündür. Talepler doğrultusunda istenilen ithal ve yerli bitkiler temin edilebilmektedir.

Dış Mekân Bitkileri

Dış mekân bitkileri; parklar, bahçeler, yollar, aktif ve pasif yeşil alanlarda kullandığımız bitkiler olarak düşünülebilir. Dış mekan süs bitkileri yapraklı ve ibreli ağaçlar, tek ve çok yıllık otsu bitkiler, çalılar, mevsimlik çiçekler, yer örtücüler, su bitkileri, sarmaşıklar ve çimlerden oluşan ve bulundukları mekanın ekolojik özelliklerine göre yetiştirilmelerinde farklılık gösteren bitkilerdir. Seçilen bitkilerin yine aynı şekilde dış mekân koşulları çok önemdir. İklim, yetişme ortamı, bitki istekleri, kullanılan yöreye uygun olması, yapısal ögeler ile uyumu, özgün olma, sürekliliği gibi birçok kavram dış mekân bitki seçimi için etken sebeplerdir.

İç Mekân Bitkileri

İç mekân bitkileri doğal ortamlarının dışında kapalı mekânlarda bulunan, kökleri dar bir alanda sıkışıp büyümek zorunda kalan bitkilerdir. Bu nedenle iç mekânlardaki kısıtlı ortam koşullarına uyum sağlayabilmeleri gerektiği için özenli bakım isterler.

İç mekânda sınırlı koşullarda bitki yetiştirmenin çeşitli zorlukları da vardır. Öncelikle, iç mekân bitkileri belirli büyüklüklerdeki saksılarda yetiştirilmektedir. Seçilen toprağın iyi kalitede, organik madde (torf, kompost, perlit, tüf, vs.) içeren karışımdan oluşması gerekir. Bu karışıma az miktarda bahçe toprağı da eklenebilir. Daha sonra bitki türlerine göre düzenli aralıklarla ve gerekli miktarlarda sulanmalıdır. Bu arada oluşabilecek bitkisel ve hayvansal zararlılarla mücadele edilmeli ve gerekli gübreleme yapılmalıdır.

Seracılık ve Fidanlık

Seracılık ve Fidanlık