"25. Yılımız"

Facebook İkonuTwitter İkonuInstagram İkonu

ADRES
Mebusevleri Mah. İller Sok.
No: 22/5 Tandoğan, Ankara

Adres İkonu

ÇALIŞMA SAATLERİ
Hafta İçi: 8:00 - 18:00

Çalışma Saatleri İkonu

TELEFON
+90 (312) 215 69 84

Telefon İkonu

Otomatik Sulama Sistemleri

Bahçelerde Otomatik Sulama Sistemleri ve Faydaları

Çim bahçesi olan herkes yemyeşil, bakımlı bir çime sahip olmak ister. Bir ev en değerli eşyalarla döşense de halısı, perdesi, döşemesi olmadan dekorasyonu eksiktir ve göz hoş görünmez. Aynı şekilde çimensiz, toprağın rengi görünen bir bahçe ne nadide bitkilerle dolu olsa da tamamlanmış sayılmaz. İyi bakılan bir çim bahçe toprağını kökleriyle bir ağ gibi sardığı için özellikle meyilli bahçelerde toprak kaybını önler.

Bahçenizin, çim alanların sulanması keyifli bir iş olmakla birlikte süreklilik arz ettiğinde ve özellikle bahçeniz büyük ise homojen ve sağlıklı bir sulamayı elle yapmanın imkânsız oluşundan, otomatik sulama zamanlayıcılarla en doğru çözüm olarak görülmektedir.

Ayrıca çimin dekoratif öneminden çok daha fazla faydaları vardır.

  • Yağışlı dönemlerde çamur oluşumuna, kuru havalarda ise toza mani olur.
  • Bakımı sırasında yabani otlarla mücadeleyi sağladığı için bahçedeki diğer bitkiler daha sağlıklı büyür.
  • Gün boyu nefes alan çimler havayı temizler.
  • Sıcak yaz günlerinde bünyesinde suyu buharlaştırırken bahçenin ısısını birkaç derece düşürerek ferahlık verir.

Çim ekimi ve bakımı her safhasında son derece dikkat ve gayret gerektirir. Eksiksiz bir toprak hazırlığı, kullanım maksadı, iklim, toprak, hava ve sulama şartlarına en uygun tohumun tespiti, doğru zamanda kuralına göre ekim gibi önemli kriterleri vardır. Çimler yerleşinceye kadar azami dikkat ve bakım gerektirir çünkü çim bu dönemde çok hassastır. İhmal neticesinde emekler kolayca boşa gidebilir.

Çim yetiştirme çiçek, sebze ve ağaç yetiştirmekten daha zordur denilse yeridir. İhmale hiç gelemez, hemen bakımlı görüntüsünü kaybedebilir. Çim biçme çok zevkli ama sonu gelmez bir vazifedir.
Çim ekilecek alan 10-20 metrekare bir yer ise biraz gayretle en amatör bahçeciler bile bu işi başarı ile yapabilir. Alan fazla geniş, şekli gayri muntazam ve toprak fazla bakımsız ise profesyonel yardım almak lazımdır.

Otomatik Sulamayı Seçmek İçin 4 İyi Neden

Zaman tasarrufu: Özel bir zaman ayırmadan bitkilerin otomatik zamanlayıcı sayesinde istediğiniz zaman istediğiniz kadar su vererek sulanmasını ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Para Tasarrufu: Otomatik sulama sayesinde su tüketiminizi %40 azaltabilirsiniz. Yaz aylarında sağlıklı bitkilerin gölgeleri tarafından sağlanan serinletici etki sayesinde klima masrafları %50’ye kadar düşürülebilir. Gerçekleştirilen tasarruflar, yatırımızı hızlı bir şekilde geri kazanmanıza imkân verecektir.

Bitkilerinizden en iyi şekilde yararlanma: Bir otomatik sulama sistemi, güzel bir bahçe ve sağlıklı bitkiler elde etmek için doğru miktarda su dağıtımı yapar.

Çevre Korunması ve ekolojik katkı: İdeal ve düzgün su dağıtımı sayesinde dünyanın en değerli kaynağı olan suyun korunmasına katkıda bulunursunuz. Aynı zamanda, sağlıklı bitkiler havadaki karbon dioksiti emerek oksijen olarak tekrar ortama verildiğinden sera etkisini azaltmasına da katkıda bulunur.

Otomatik Sulama Sistemleri

Otomatik Sulama Sistemleri